Czym jest styl klasyczny we współczesnych wnętrzach
Styl klasyczny jest ponadczasowy, cechuje go uniwersalność rozwiązań, elegancja, wygoda i dobry smak. Wykończone zgodnie z zasadami tego stylu wnętrza są przytulne i przyjazne – wszyscy zazwyczaj czują się w nich dobrze. Te i inne cechy stylu klasycznego zostały wypracowane przez wieki i tworzą solidne podstawy także współczesnych aranżacji.
Cechy stylu klasycznego zakorzenione w historii
Styl klasyczny nawiązuje do aranżacji mających swoje początki w przeszłości kultury europejskiej poczynając od starożytnego Grecji i Rzymu. Z tego okresu zaczerpnęliśmy choćby charakterystyczne motywy meandrujące, liści akantu czy też biało-czarną szachownicę, charakteryzującą materiały kamienne stosowane do wykończenia podłóg. Duży wpływ na cechy stylu klasycznego miał także klasycyzm dotychczas reprezentowany choćby przez modne konsole, łukowe ściany czy motywy nawiązujące do scenek rodzajowych z życia francuskiej wsi typu toile de Jouy stosowane na tkaninach tworzących dekoracje okna, obiciowych oraz tapetach. Na dziedzictwo stylizacji klasycznych składają się również elementy stylu dworkowego mającego swoje korzenie w wystroju wnętrz polskich dworów szlacheckich. Dla wielu zwolenników stylu klasycznego inspirujący jest biedermeier, czyli XIX-wieczny styl mieszczański z charakterystycznymi meblami z drewna giętego i jasnymi tkaninami w delikatne motywy kwiatowe. Do klasycznych zalicza się także styl angielski – zwany też klubowym. Wyróżniają go ciemne meble, głównie biurka i biblioteki, oraz materiały obiciowe i tapety utrzymane w gamie zieleni lub bordo, dlatego doskonale sprawdza się w urządzaniu stylowych gabinetów. Jako klasyczny określa się także styl eklektyczny z połowy XIX wieku, w Anglii znany jako wiktoriański, który łączy inspiracje klasycystyczne, gotyckie i orientalne.
Uniwersalne cechy stylu klasycznego
Niezależnie jednak od konkretnej inspiracji aranżacje klasyczne wyróżnia harmonia, prostota, umiar, powaga, a także klasyczne proporcje. Bardzo ważną rolę w tego typu wnętrzach odgrywa również zasada symetrii – takie samo rozwiązanie, np. ustawienie mebli czy elementów wyposażenia musi być symetryczne wobec siebie. Wszystkie elementy komponujące wnętrze muszą być ze sobą powiązane. Jeśli więc na przykład wnętrze zaprojektowano na planie koła, motyw ten powtarza się na przykład na suficie, podłodze czy w formie mebli o zaokrąglonych kształtach. Równowaga i harmonia typowa dla rozwiązań klasycznych cechuje także wybór kolorystyki elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz. Powinny być one stonowane i utrzymane w brązach, beżach, kremach, szarościach, a także w odcieniach niebieskiego, zielonego czy bordo. Jako kolory akcentujące stosuje się złoty i srebrny. By być mu wiernym, unikajmy także zbytniego przeładowania wnętrz – klasyka oznacza bowiem umiar, nie stosujmy więc zbyt wielu mebli, detali czy elementów ozdobnych – ich nadmiar może bowiem wywołać efekt jarmarczny.
Styl klasyczny zawsze solidny
Styl klasyczny to także styl solidny. By efekt był odpowiedni, do aranżacji wnętrz wykorzystujmy materiały pochodzenia naturalnego o szlachetnym pochodzeniu. Odpowiednie będą więc dobre gatunki drewna – dębina, orzech, mahoń, tek, czereśnia, klon to tylko nieliczne przykłady okładzin, które będą odpowiednie do wykończenia ścian – najlepiej w formie kasetonów i posadzek, także wykonane z nich meble warto wykorzystać w tego typu aranżacjach. Sięgajmy również po kamień – na posadzki, ściany, blaty czy portalowe oprawy kominków – najlepiej sprawdzi się marmur oraz granit. Warto też stosować dobrej jakości wełniane i jedwabne dywany, a także elementy wyposażenia ze skóry oraz szlachetnych metali. To choćby elementy żeliwne, miedziane czy mosiężne. Można do nich również zaliczyć szlachetne tkaniny jedwabne czy wełniane dzisiaj z domieszką włókien sztucznych ułatwiających ich utrzymanie w czystości.
zdjęcia: AdobeStock