Izolacja akustyczna domu podczas budowy
Hałas dobiegający z zewnątrz może popsuć niejednokrotnie radość mieszkania w swoim domu. Zazwyczaj narzekają na niego mieszkańcy domów szeregowych czy usytuowanych blisko ruchliwych ulic. Problemem mogą być także odgłosy deszczu uderzającego o dach, które są uciążliwe przeważnie w nocy. Oczywiście o izolacji akustycznej domu najlepiej pomyśleć na etapie projektu i wyboru materiałów, jednak późniejsze wyciszenie jest również możliwe.
Ciche ściany zewnętrzne...
O tym, czy ściany zewnętrzne będą skuteczną ochroną przed hałasem decyduje m.in. rodzaj zastosowanego materiału, technologia budowy, grubość przegrody, a także sposób jej wykończenia. Izolacyjność akustyczną ścian określa wskaźnik Rw (dB). Zgodnie z obowiązującymi przepisami RA2 może wahać się od 20-38 dB – im wartość wyższa, tym lepiej. Skutecznym sposobem na wyciszenie domu jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Na przykład ściany jednowarstwowe możemy wymurować z pustaków ceramicznych grubości 44 cm (mają izolacyjność akustyczną na poziomie 48-50 dB). Skuteczną barierą dla hałasu z zewnątrz są również ceramiczne ściany dwu- i trójwarstwowe. Oczywiście nie tylko materiały ceramiczne ochronią nas przed niepożądanymi dźwiękami. Do budowy cichych ścian zewnętrznych możemy wykorzystać także bloczki z betonu komórkowego. Przeprowadzone przez specjalistyczne laboratoria badania wykazały, że nawet ściany grubości 24 cm wybudowane z bloczków o niskiej gęstości 400 kg/m2 spełniają obowiązujące normy. Producenci betonu komórkowego oferują również specjalne rozwiązania dedykowane do miejsc, w których niezbędne jest zastosowanie podwyższonej ochrony przed hałasem. Pamiętajmy także, że wpływ na izolacyjność akustyczną ma zarówno rodzaj materiału wykończeniowego, jak i sposób połączenia poszczególnych elementów.
W trosce o ciszę, możemy także zastosować specjalny zewnętrzny tynk akustyczny, który pochłania nawet 70% dźwięków docierających do domu.
...i wewnętrzne
Ściany działowe powinny mieć RA1 minimum 30 dB, a te odgradzające zwykłe pomieszczenia od sanitarnych RA2 na poziomie 35 dB. Aby hałas bytowy nie przeszkadzał nam w codziennym użytkowaniu, do budowy wewnętrznych przegród najlepiej zastosować również materiały murowe. I w tym przypadku sprawdzą się zarówno pustaki ceramiczne, jak i bloczki z betonu komórkowego – np. dostępne są specjalne ceramiczne pustaki akustyczne, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie RA1 na poziomie nawet 58 dB.
Izolacja akustyczna dachu
Wyciszenie dachu jest szczególnie istotne, jeśli poddasze jest użytkowe. W tym przypadku ważny jest materiał pokryciowy i ociepleniowy, a także okna dachowe. Z tego też względu jako pokrycie dachowe dobrze jest wybrać dachówki ceramiczne lub cementowe. Ze względu na dużą masę pokrycia, trudno wprawić je w drgania. Dobrą izolacyjnością akustyczną odznaczają się również niektóre naturalne pokrycia, np. gonty drewniane czy trzcina. Dodatkowe wyciszenie zapewnia również wykonanie sztywnego pokrycia.
Do ocieplenia dachu zazwyczaj wykorzystuje się wełnę mineralną. I chociaż producenci podkreślają niski współczynnik przewodzenia ciepła, pomijając izolację akustyczną, to na szczęście doskonała izolacja cieplna idzie w parze z akustyczną. Aby dach stanowił skuteczną barierę dla hałasu nie zapominajmy podczas zakupu okien dachowych zwrócić uwagi na współczynnik Rw – może on wynieść nawet 38 dB.
Izolacja akustyczna okien i drzwi
Wielu producentów ma w swojej ofercie o okna z szybami akustycznymi o o Rw nawet na poziomie 51 dB. Zawierają one szyby klejone, często grubsze niż w grubszych oknach, wypełnione są gazem szlachetnym. Pamiętajmy jednak, że szkło jest zimne i przewodzi ciepło. Z tych powodów współczynnik przenikania ciepła Ug akustycznego pakietu jest gorszy niż standardowo stosowanych okien. Aby w domu było jednocześnie cicho i ciepło, musimy iść na kompromis, np. wybierzmy okna o nieco niższym Rw równym np. 44 dB i Ug = 0,7 W/(m2·K).
Tego problemu nie będziemy mieć podczas wyboru drzwi zewnętrznych. Zaizolowane są one dobrze termicznie, a więc i akustycznie. Ponadto zazwyczaj oddzielone są od reszty domu wiatrołapem lub przedsionkiem. Najskuteczniejsze będą modele ciężkie, pełne, bez otworów wentylacyjnych. Także drzwi przeszklone mogą być ciche, ale pod warunkiem, że zastosowano w nich szyby klejone lub zespolone. Liczą się też grubość skrzydła, ciężar i sztywność konstrukcji. Pamiętajmy, aby dokładnie uszczelnić drzwi – uszczelki montujemy w przylgach, wokół szyb oraz w progu.
zdjęcie tytułowe: Fakro